Se dorește Incinerator la Giurgiu?

Mai vă aduceți aminte de povestea cu celebrul incinerator ce se dorește a se construi la Giurgiu?

Poveste ce a ”renăscut” odată cu victoria în prima instanță, a fimei  Friendly Waste România, firma care dorește construirea unui incinerator în municipiul Giurgiu și apariția în massmedia giurgiuveană a acestei informații în data de 30 iunie 2025?

Mai mult ca sigur că ați uitat de ea!

Dar să lăsăm faptele giurgiuvenilor să vorbească!

În urma articolelor apărute în presa giurgiuveană în data de 30 iunie 2025, imediat a doua zi, în data de 01 iulie 2025 am inițiat și lansat în spațiul public petiția ”Stop Incinerator în Giurgiu”! Această petiție a fost semnată de 116!!! persoane și o puteți accesa și semna în continuare aici!

Deci, într-o lună de zile, această petiție a fost semnată de 0,2% din locuitorii municipiului Giurgiu, ținând cont că la ultimele alegeri, din 9 iunie 2024, am fost 53.141 locuitori ai municipiului Giurgiu cu drept de vot.

Doar 0,2%… Nici măcar un ”amărât” de 1%… No comment…

Am crezut că această petiție nu are vizibilitate destulă și am inițiat aceeași petiție și pe site-ul PetitieOnline, dar și aici, această petiție a strâns doar 13 semnături… Poate fi accesată aici.

Totodată, am inițiat, comandat și lansat în spațiul public și sondajul ”Miting urmat de un Marș de Protest ÎMPOTRIVA construirii Incineratorului la Giurgiu!”, sondaj ce a putut fi accesat și completat aici, fiind deschis spre completare în perioada 02 iulie 2025 – 20 iulie 2025.

Și aici, interesul a fost extrem de redus, acest sondaj fiind completat de doar 41!!! de respondenți, adică 0,07% din locuitorii municipiului Giurgiu cu drept de vot… Rezultatele acestui sondaj le puteți vizualiza aici.

Doar 0,07%... Mda… Noi suntem ”Bond, James Bond”… Și iar, no comment…

Și uite cum, întrebarea din titlul acestui articol, ”Se dorește Incinerator la Giurgiu?”, este cât se poate de legitimă și pertinentă!

Din datele de mai sus, giurgiuvenii, prin inacțiunea lor, prin lehamitea de care dau dovadă și prin râsul în barbă, ”dă jmecher”, cum că ”las’ că face ăla și pentru mine”, au ajuns să fie, indirect, dar conștient, de ACORD cu această construire a incineratorului!

Dragi giurgiuveni, dacă dvs nu doriți să mișcați un deget în realitate, toate văicărelile voastre din mediul online nu au nici nici o valoare!

Dar online este mai comod! Noi suntem ”zmei de tastatură”! De ce să ieșiți din casă pe caniculă sau ger să vă strigați nemulțumirile? ie greu! Lasă că sunt unii care fac ”gălăgie” și pentru noi!

Da, dar noi, ăștia care facem ”gălăgie”, ne-am cam săturat de inacțiunea dvs, ”jmecherească”…

Dar, știți destul de bine, că, întotdeauna, jmecheria și prostia se plătește…

Conținutul acestui blog este sub incidența Legii Nr.8/1996. Textele pot fi preluate spre republicare doar în scop necomercial și obligatoriu cu indicare sursei și acceptul expres al autorului.

Ajutorul tău Ajută!

Abonează-te la articole de calitate premium, necenzurate!
Spor la distribuit!